Húsz éve a színpadon
Ez alatt felnőtt egy generáció, sok víz lefolyt a Dunán, és bár amennyiben egy zenekarnak lenne személyije, alkoholt még nem vásárolhatna a világ sanyarúbb részein, azért ilyen hosszú idő alatt számos olyan momentum akad, amiről érdemes megemlékezni. A koncerten mind az egy tucat Hooligans-albumról játszanak majd, érdemes felidézni hát, hogy mire számíthatunk.
1997-2000: a kezdetek
A zenekar története 1996-ban kezdődik, ám 1997-ben jelent meg az első albumuk Nem hall, nem lát, nem beszél címmel, ráadásul saját kiadásban. A zenekar tagjai ekkor Ördög "Csipa" Tibor (ének), Tóth Tibor (gitár), Kiss "Endi" Endre (dobok) és Móritz Norbert (basszusgitár). Stílusuk már ekkor markánsan egyedi: elsőre keménynek tűnő, de kellően dallamos rockzene, könnyen megjegyezhető szövegekkel. Az első lemez sikeresnek bizonyult, a zenekar pedig nekiállhatott a következőnek, ami már a KO Recordsnál jelent meg 1998-ban Mesét, álmot, mámort címmel.
A korszakot meghatározó zenék: Aladdin, Hárem.
2000-2005: a slágerlisták meghódítása
A második lemez akkorát durrant, hogy a srácok átigazoltak az ország akkori egyik, ha nem a legnagyobb lemezkiadójához, az EMI-hez. Az itteni munka 2001-ben hozta első gyümölcsét, Kánaán címmel. Ez lett az első olyan lemezük, mely felkerült a Mahasz top40-es eladási listájára, annak is a tizenkettedik helyére. Innentől pedig sikert sikerre halmoztak: a Szenzáció (2003) és a Vírus (2005) pedig az említett lista első helyén is szerepelt, mindezt pedig platina- és aranylemez tette kézzelfoghatóvá.
A korszakot meghatározó zenék: Királylány, Játszom, Szabadon.
2005-2011: az első bestof
A következő, Bohémélet (2006) című lemezük nem robbant akkorát, mint az előzőek, de azért szintén aranylemez lett. Egyben ez volt az utolsó album, ami még Móricz Norberttel készült, ő 2007-ben, tíz év után kiszállt a zenekarból, helyét Késmárki Zsolt vette át, aki a mai napig a Hooligans basszusgitárosa. A következő Privát mennyország (2008) még aranylemez lett ugyan, de a 8szemközt (2010) már a top10-be sem fért be, ami mintha arra ösztönözte volna a menedzsmentet, hogy egy válogatáslemez (2011) keretében lezárjanak egy fejezetet, és új impulzussal töltse föl az elfáradni látszó gépezetet.
A korszakot meghatározó zenék: Félember, Ringass el, Illúzió.
2013-2015: a megújulás
A 2010-es album után három év koncertezés következett új anyag kiadása nélkül (a 2011. decemberi, szintén portarénás fellépésről azért egy dvd megjelent 2012-ben). Az alkotói szünet jót tett: a História (2013) és a Társasjáték (2014) című nagylemez gyorsan követte egymást. Előbbin - szintén a jól bevált receptet használva - egyszerre vannak jelen a pörgős dalok és az érzelgősebb, balladába hajló szerzemények, azonban a hangzás érzékelhetően frissebb, mint az utolsó lemezen. A Társasjáték régebbi számok gyűjteménye, közösen előadva más művészekkel. Nehéz eldönteni, hogy a hardcore-rajongók kiéhezettsége, vagy egyéb tényező miatt, de mind a kettő háromszoros (!) platinalemez lett.
A korszakot meghatározó zenék: Mindörökké, Egyformán, Idegen, Harcra fel!
2015: nosztalgia
A népszerűség azóta is töretlen: következő megjelenéseik, például a Nem lát, nem hall, nem beszél/Már hall, már lát, már beszél 2015-ben, mely az első album remaszterelt verziója és négy új dal, és az Igaz történet (2016) arany-, illetve két platinalemezzel gazdagították az amúgy sem szerény gyűjteményt.
A korszakot meghatározó zenék: Magányterület, Szeress, ne háborúzz!, Igaz történet.
2016: jubileumi koncert
A Hooligans klasszikus közönségzenekar benyomását kelti, magyar viszonylatban elképesztőnek mondható népszerűségük titka az, hogy a jó értelemben vett pop(rock)zenekarok legendás stílusérzékével megáldva azt nyújtják, amit tudnak: koncertjeiken közönségigénynek megfelelően játszanak. Valljuk be, húszéves működésük során volt idejük arra, hogy az ország egyik legprofibb koncertzenekarává váljanak, az albumokon található több tucat sláger közül van miből válogatni.
A jubileumi arénás nagykoncert további fellépői között érdemes megemlíteni a Magyar Virtuózok Kamarazenekart is. Ezt még 1988-ban alapította a Zeneakadémián végzett diákok egy csoportja, egész pontosan a vonós hangszereken játszó csoportja. A küldetésük a magyar kamarazenekari kultúra életben tartása és népszerűsítése, amit világutazó missziók keretien belül teszik. A Hooligans sem először koncertezik velük közösen, tavaly már voltak együtt színpadon.
Mikor? Hol? Mennyiért?
A koncert napja november tizenkettedike, szombat, helyszíne pedig a Papp László Budapest Sportaréna, este nyolcas kezdéssel. Jegyeket száz forint híján kilenc-, hét- és ötezer forintért szerezhetünk be, ha esetleg nem nyernénk rá.
Játék
Miről beszélgetett a Magna Cum Laudé-s Szabó Tibi a hooligans Tibijével, mit idéz föl Szabó Tibi két évvel ezelőtti interjújukban? (Helyes válasz: Ők is szívtak eleget, mire befutottak. És nekik is egyik-napról a másikra jött a robbanás. Az egyik hónapban még két fellépésük volt a naptárban, a következőben meg már alig győzték a koncerteket.)
A megfejtéseket november 12-én, délután háromig vártuk a jatek@koncertblog.hu címre Hooligans tárggyal. A helyes megfejtést küldők közül négy nyertest válaszottunk: Abaházi Andreát, Horvát Ilonát, Sebestyén Mihályt és Vereckei Balázst, akik ingyen mehetnek a szombat esti Hooligans - 20. Jubileumi Koncert-show eseményre, a Papp László Budapest Sportarénába. A nyerteseket e-mailben értesítettük, egyben tudattuk velük a koncertre bejutás módját.
Koncertblog Session podcast-sorozat
Sok jó ember, legyél te is köztük / koncert-podcastek: Airtist, Deley, Grabanc, artworker: Mill
Bús belga breakbeat / podcaster: Fastbinder, artworker: Trinity
Koncertblog Scooter Session / podcaster: Adam Bleakbass, artworker: Dori Pazonyi
Tücsökzene, szinesztéziára kihegyezve - a legjobb psytrance-ek Görgőtől / goa-psy, forestpsy
Nők a pult mögött - ezek voltak a legmenőbb breakek tavaly / break, bassmusic - podcaster: Miss Mants, artworker: Szerdahelyi László
Kanye Westtől Redmanig - a legjobb rapek Majkáék szkreccsere, Gerysson szerint / hiphop, rap, r'n'b - podcaster: dj Gerysson, artworker: Csordás Dávid
Balladák és slágerek - Koncertblog Best of Crossover 2015 Legarstól / indie-pop-house-deephouse-pop-mainstream-crossover-funk-slow-newwave-diszkó-nudisco - podcaster: Legars, artworker: vj Manna
Koncertblog Best of Metal 2015 Session by Dr. Zoidberg / metál, deathmetal - podcaster és artworker:Dr. Zoidberg
Nincs mit cifrázni – a drum'n'bass legjava 2015-ben dj Ren és a Koncertblog szerint - podcaster: dj Ren, artworker: Oláh Orsolya
Érzéki monotonitás – szilveszterezz a Koncertblog adekvátan bulizós podcastjával! / house, technó, minimál - podcaster: dj Minich, artworker: Tatlin
Már nem szopnak a ministránsok - fortélyos blaszfémiával indul a Koncertblog podcast-sorozata / metál, hiphop, technó, punk, folk, reggae, blues, alter, pop - podcaster: Dr. Zoidberg, artworker: Szilágyi Rudolf