Az első igazi "közéleti személyiségek", akik efféle lábbeliket hordtak a nagy nyilvánosság előtt, a zenészek voltak. Hiszen kényelmes és jól mutat, azaz célszerű. Rajtuk fölbátorodva kezdtek el a hollywoodi sztárok közül is egyre többen sneakerrel a lábukon mutatkozni, és ennek a folyamatnak a ma ismert kifejlete az, hogy már nemcsak egy Jack Nicholsonnak "nézzük el", ha szmokingjához teniszcipőt húzva megy el az Oscar-díj átadójára, hanem mi magunk is abszolválhatunk munkamegbeszéléseket, tárgyalásokat, hovatovább állásinterjúkat kedvenc, kényelmes edzőcipőnkben.
Ugyanakkor van a sneaker-viselésnek olyan vetülete is, hogy adott körülmények között ez egy igenis statement. Jelentheti a valahová tartozást, ha az adott lábbeli egy szubkultuniformis részét képezi (lásd rapperek, deszkások stb.), illetve jelentheti ennek kvázi ellentétét is, a konvenciók magasról leszarását. Teljesen természetes, hogy a művészvilágban a sneakerek születésük óta elterjedtté váltak, az előadóművészek pedig hivatásuk természeténél fogva még szem előtt is vannak, tehát a fent leírt folyamat nem is történhetett volna másképp.
Nézd csak meg a fönti fotót! Hát, mégis miben kellene Angus Youngnak gitárral a nyakában ugrabugrálnia és őrjöngve fetrengenie, ha nem tornacipőben? Ezzel el is érkeztünk az egyik nagy sneaker-pillanathoz a zenében: az AC/DC gitárosa nagyjából negyven éve a kisiskolás-hülyegyerek-uniformisban jelenik meg mindannyiunk lelki szemei előtt, melynek elengedhetetlen kelléke a tornacipő is. Azt már kevesebben tudják, hogy mielőtt Margaret nővére megvarrta volna neki az első ilyen kosztümöt, a hibbant Young gorillának, Superman-karikatúrának, Pókembernek és Zorrónak is beöltözött a színpadon. Ja, és ha már Margaret szóba került: az megvan, honnan jön az AC/DC név? A srácoknak megtetszett a felirat Margaret porszívójának típustábláján. Jó, mi?
De ha tornacipő és rockzene, akkor van még a tarsolyban bőven, hiszen kábé minden rockzenész tornacipőben nyomja. Mi azonban ikonokat keresünk, de legalábbis olyan zenei celebritásokat, akikkel mindenki szemében összefonódott a különféle sneakerek látványa. A következő brigád épp ilyen. Ki ne ismerné a The Ramonest? Ugye mindenkinek megvan ez az alábbi - és az oly sok, ehhez hasonló - fotó a négy őspunkról? Egyrészt az idei Szigetet Marky Ramone nyitotta meg, másrészt ott van a Bajcsy-Zsilinszky út 36-38., Erdélyi Tamás, azaz Tommy Ramone szülőháza, melyen emléktáblát helyeznek el a jövő héten.
Következő ikonunkkal még mindig a műfajnál maradunk. A punk atyjának is tekintett Iggy Popról nem egyből a tornacsuka ugrik be, holott gyakran mutatkozott ilyen lábbeliben, olyannyira, hogy egy időben még az egyik nagymúltú gyártó reklámarca is volt, nézd csak ezt a plakátot:
Még mindig kicsit a rockzenénél, annak egy keményebb oldalánál maradva: megvan az a nagy sneaker-pillanat, amikor a nyolcvanas években gombamód szaporodó thrashmetal-bandák az akkori gördeszkás divat szerinti dorkókat kezdték viselni szűk farmerjuk alatt? Hazánkban ez a fehér, magasszárú Puma cipő jelenségében kulminálódott. Mi a thrashmetal legnagyobb ikonjaiként és a későbbi crossover-atyjaiként is tisztelt D.R.I., azaz Dirty Rotten Imbeciles zenekart választottuk a divatjelenség szemléltetésére; íme egy poszter a korabeli Kerrang! magazinból:
Létezik persze olyan szubkultúra is, ahol egészen beteges rajongás alakult ki a sneakerekért, ez a hiphop. Vélhetően ez az egyetlen zenei műfaj, melynek berkein belül össze lehet szedni ötven hivatkozást is a sneakerekre vonatkozóan. Mi most egyet emelünk ki, egyenesen a sneaker-világ koronázatlan királyairól. Hiszen, ha azt mondjuk, Run DMC, te azt mondod: Adidas Superstar! Nyilván dalt is költöttek róla, hát persze!
Érintőlegesen a műfajnál maradva érkezünk el egy jelenkori szupersztárhoz, Kanye Westhez, aki amellett, hogy slágergyáros, divatdiktátor szerepben is szeret tetszelegni. Miután rendre a legújabb kreációkban jelent meg klipjeiben, két sneakerhez is a nevét adta, ilyen a Nike Air Yeezy és az Adidas Yeezy Boost.
Ha már az aktuális sztárocskák és a sneakerek szerelmi viszonyánál tartunk, nem mehetünk el Justin Bieber mellett sem. Róla minden valamirevaló sneaker-rajongónak a Supra Skytop ugrik be elsőre, de gyakorta látni őt olyan extrémebb modellekben is, mint mondjuk ez a piros Louis Vuitton sneaker:
Nagy pillanat volt a sneakerek világában, amikor megjelent az első, a legendás Michael Jordan nevével fémjelzett csuka, mely egy máig tartó sikersorozat. Olyannyira, hogy még Wiz Khalifa, Juicy J, és Miley Cyrus is azt énekli a 23 című dalában Air Jordaneket villantva, hogy: "Jays on my feet...!"
És az sem lesz ám jelentéktelen sneaker-pillanat, amikor szeptember harmadikán, szombaton az Akváriumban megtartják az első hazai sneaker-, vagy tornacipő-fesztivált, a Sneaker Starst. A vezető tornacsukamárkák és -forgalmazóik mellett számos zenés, táncos, divattal kapcsolatos és sportprogram várja a sneakerek kedvelőit, melyek részleteit. Kapunyitás már délelőtt tízkor, mikor is egyórás bmx- és gördeszkaedzés indul. Délben Curtis-közönségtalálkozó, majd egytől a bmx- és gördeszkaverseny selejtezője. Kettőkor negyedórás táncshow a New Dance World csapattól, majd félórás Marge-dj-szett következik. Három és fél négy között a Kicks & Chicks verseny első köre, majd egy félórás Deniz-koncert, aztán a verseny második köre következik. Eztán, fél öttől jön egy félórás Halott Pénz-dj-szett, majd hatig a bmx és a gördeszka döntője. Ekkor jön Metkzer Viktória ugyancsak félórás közönségtalálkozója, majd a Cloud9+ koncertje, és végül, héttől nyolcig dj Revolution zárja a bulit. Jegyek ezerötszáz forintba kerülnek (ami levásárolható a Playersroom üzleteiben), vagy nálunk párosával nyerhetők.
Játék
Hogyan vélekedik a zenei vezetőnk, Dr. Zoidberg a Ramonesről? (Segítség idei szigetes Zoidberg ajánlja cikkében).
A megfejtéseket szeptember 2-án, szombat este hétig vártuk a jatek@koncertblog.hu-ra Sneakers tárggyal. A helyes megfejtést küldők közül három nyertest választottunk: Almári Petrát, Táborossy Gabriellát és Kovács Gézát, és akik másodmagukkal ingyen mehetnek a szombati Sneaker Stars fesztiválra, az Akváriumba. A nyerteseket e-mailben értesítettük, egyben tudattuk velük a fesztiválra bejutás módját.
Lájkold Facebook-oldalunkat!, hogy részt vehess a party- és koncertbelépő-, illetve egyéb nyereményjátékainkon!
Koncertblog Session podcast-sorozat
Bús belga breakbeat / podcaster: Fastbinder, artworker: Trinity
Koncertblog Scooter Session / podcaster: Adam Bleakbass, artworker: Dori Pazonyi
Tücsökzene, szinesztéziára kihegyezve - a legjobb psytrance-ek Görgőtől / goa-psy, forestpsy
Nők a pult mögött - ezek voltak a legmenőbb breakek tavaly / break, bassmusic - podcaster: Miss Mants, artworker: Szerdahelyi László
Kanye Westtől Redmanig - a legjobb rapek Majkáék szkreccsere, Gerysson szerint / hiphop, rap, r'n'b - podcaster: dj Gerysson, artworker: Csordás Dávid
Balladák és slágerek - Koncertblog Best of Crossover 2015 Legarstól / indie-pop-house-deephouse-pop-mainstream-crossover-funk-slow-newwave-diszkó-nudisco - podcaster: Legars, artworker: vj Manna
Koncertblog Best of Metal 2015 Session by Dr. Zoidberg / metál, deathmetal - podcaster és artworker: Dr. Zoidberg
Nincs mit cifrázni – a drum'n'bass legjava 2015-ben dj Ren és a Koncertblog szerint - podcaster: dj Ren, artworker: Oláh Orsolya
Érzéki monotonitás – szilveszterezz a Koncertblog adekvátan bulizós podcastjával! / house, technó, minimál - podcaster: dj Minich, artworker: Tatlin
Már nem szopnak a ministránsok - fortélyos blaszfémiával indul a Koncertblog podcast-sorozata / metál, hiphop, technó, punk, folk, reggae, blues, alter, pop - podcaster: Dr. Zoidberg, artworker: Szilágyi Rudolf